معرفی وبلاگ
سلام.به عنوان قاصدک پیامایی راجع به سلامتی فکر وجسم اوردم.امیدوارم استفاده کنی.نظریادت نره!
دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 17832
تعداد نوشته ها : 9
تعداد نظرات : 0
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

قلقلک!

راستی تا به حال فکر کرده‌اید که قلقلک چیست؟ چرا قلقلک باعث خنده می‌شود؟ چرا بعضی قلقلکی هستند و بعضی نه؟! چرا نمی‌‌توانیم خودمان را قلقلک بدهیم؟ آیا قلقلک دادن مهارت می‌خواهد؟! قلقلک نیاز انسان به نوازش شدن را تأمین می‌کند، موجب ایجاد رضایت در فرد می‌شود و نقش مهمی در شکل‌گیری رفتارهای اجتماعی دارد. چارلز داروین، برای نخستین بار، فرضیه‌ی برقراری ارتباط میان قلقلک و روابط اجتماعی را بنیان نهاد. اگر غریبه‌ای کودکی را قلقلک دهد، باعث ایجاد ترس در او می‌شود، در نتیجه، برای آشنایی بین دو طرف، ایجاد حس رضایت ضروری است. همچنین داروین دریافت که برای مؤثر بودن قلقلک، فرد نباید نقطه‌ی دقیق تحریک شدن را بداند، به همین دلیل، فرد نمی‌تواند خود را قلقلک بدهد.

 چارلز داروین معتقد بود که در هم پیچیدن ما و تکان خوردن‌مان هنگامی که قلقلک می‌شویم، در واقع یک واکنش طبیعی است که به ما کمک می‌کند از شرایط نامساعد و ناراحت‌کننده‌ای که قلقلک به وجود می‌آورد، فرار کنیم و خود را نجات دهیم، اما هنگامی که خودمان را قلقلک می‌دهیم، حالت حمله یا تهاجم را احساس می‌کنیم. بنابراین بدن‌مان واکنش نشان نمی‌دهد و قلقلک‌مان نمی‌آید. یک بررسی جدید بر روی 84 دانش‌آموز نشان داده است که تنها 32 درصد از افراد از این موضوع لذت می‌برند. همچنین در مطالعه‌ی مشابهی دریافتند افرادی که از قلقلک شدن لذت نمی‌برند، در طی قلقلک، بیشتر از افرادی می‌خندند که از این موضوع لذت می‌برند. این امر نشان می‌دهد که ارتباط معمول بین خندیدن و رضایت در قلقلک ناخوشایند از بین می‌رود.

نظریه دانشمندان درباره قلقلک: قلقلک سبب پیشرفت توانایی‌های نبرد می‌شود. بچه‌ها معمولاً در طی قلقلک، حرکات دفاعی و نبردی مناسبی از خود نشان می‌دهند. با این حال، بیشتر افراد به طور عمومی، حرکاتی برای فرار انجام می‌دهند.

نکات جالب در مورد قلقلک: 1 ) زن و مرد به یک اندازه قلقلکی هستند، ولی تعداد کمی از مطالعات نشان داده که مردها ممکن است مقدار کمی قلقلکی‌تر باشند. 2) 85 درصد از بزرگسالان از قلقلک شدن، قلقلک دادن یا نگاه کردن به کسی که قلقلک می‌شود، لذت می‌برند. 3) قلقلک به عنوان شکنجه در رم باستان به کار می‌رفته است. 4) واکنش قلقلک در ماه چهارم زندگی به خوبی شکل می‌گیرد. 5) واکنش طبیعی قلقلک ممکن است در افراد مبتلا به شیزوفرنی وجود نداشته باشد.

دسته ها : قلقلک
چهارشنبه بیست و ششم 3 1389 10:49
X